Kategorinin Öne Çıkanları

15

1

Image

‘MİT ve polise mi hesap soracaksınız?’
..

2

Image

‘Gazetecilik önemli bir meslektir’
..

3

Image

‘Gazetecilerimiz takdiri hak etmektedir’
..

4

Image

‘Basın emekçilerimizin günü kutlu olsun’
..

5

Image

‘Basına büyük görev düşüyor’
..

6

Image

‘Zam haberi ile uyanıyoruz’
..

7

Image

Özkaya, muhtarları TBMM’de ağırladı
..

8

Image

Turan coğrafyasında buluşma
..

9

Image

‘Muhtarlar, mahallemizin büyüğüdür’
..

10

Image

Kumartaşlı’dan Mısırlıoğlu’na ziyaret
..

11

Image

CHP’li başkanlardan Kılıçdaroğlu’na ziyaret
..

12

Image

Zeybek ‘Gönül birliğimizi sürdüreceğiz”
..

13

Image

‘Aile yapısı tehdit altında’
..

14

Image

Cemiyet üyeleri, CHP Çalıştayı’nda
..

15

Image

Görgöz, ‘Çiftçimiz ne yapsın?’
..

16

Image

‘Çok ciddi yatırımlar yaptık’
..

17

Image

Uluçay, ‘2023’ü başarıyla alacağız’

Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Genişletilmiş Danışma Meclis toplantısında konuşan AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüsey..

“İş dünyası, faizlerin daha da geri çekilmesini bekliyor” | Gazete3.com.tr
Image

“İş dünyası, faizlerin daha da geri çekilmesini bekliyor”
ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Eylül ayı olağan toplantısında güncel gelişmeleri değerlendiren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Merkez Bankası’nın faiz indirimini olumlu bulduğunu ifade etti. Başkan Serteser, “Önümüzdeki dönemde enflasyonun indirilmesi ve döviz kurlarının kontrol altına alınması ile faizlerin daha da geriye çekilmesi, iş dünyasının beklentisidir” dedi.
  SİYASET    24.09.2021 18:26:52
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Eylül ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu. Serteser, “Öncelikle 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutluyorum. Vatanımız, çetin mücadeleler sonucunda bağımsızlığını kazanmıştır. Anadolumuzu Türk Vatanı yapan ecdadımızı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyorum. Yakın tarihimizde Kıbrıs’ta, bölücü terör örgütü ile mücadelede ve 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nde gazi olan vatandaşlarımızı minnetle yâd ediyorum. Meclis Üyelerimiz’den Sayın Suat Atıcı’nın Meclis Üyeliği sona erdi; kendisine uyumlu çalışması ve katkıları dolayısıyla teşekkür ediyorum. Yeni Meclis Üyemiz olan Sayın Yılmaz Karakaş’a da ‘hayırlı olsun’ diyerek başarılar diliyorum” dedi.

“VALİMİZ GÖKMEN ÇİÇEK,
BÜYÜK BİR DEĞİŞİME İMZA ATTI”
Serteser açıklamasına şöyle devam etti: “Geçen Salı günü, Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde düzenlenen törene katıldık. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’e, ilimize yaptığı katkılar dolayısıyla Ahilik Kaftanı’nı, ESOB Başkanımız Sayın Abdülkadir Konak ile takdim ettik. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek, ilimizde göreve başladığı andan itibaren büyük bir değişime imza attı; inşallah uzun süre ilimizde kalarak şehrimizin daha hızlı kalkınmasında büyük rol oynayacaktır. Aynı törende, Meclis Üyemiz ve TOBB Delegemiz Sayın Adnan Demirel, Yılın Esnaflıktan Sanayiciliğe Yükselen İş Adamı plaketimizi aldı. Kendisini tekrar tebrik ediyorum. Hayatı başarılarla dolu olan Sayın Adnan Demirel’in bundan sonra da ilimiz ve ülkemiz için üretimi sürdüreceğine ve başarılı çalışmalara imza atacağına gönülden inanıyorum.”

“ATSO İÇİN EYLÜL AYI BEREKETLİ GEÇTİ”
Eylül ayının ATSO için bereketli geçtiğini belirten Serteser, “Birçok misafiri ağırlama imkanı bulduk. En önemli misafirlerimizden birisi de Irak Su Kaynakları Bakanı Sayın Mehdi Raşid Hamdani oldu. Ben işlerim dolayısıyla şehir dışında olduğum için bu mühim toplantıya katılamadım; ama gerek Sayın Meclis Başkanımız, gerek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa Gül, gerekse Yönetim Kurulu ve konu ile ilgisi olan Meclis Üyelerimiz, Sayın Bakan’ı en iyi şekilde ağırladı. Bilhassa yumurta üreticilerimizin Irak’ın yumurta ithalatından vazgeçmesinden sonra yaşadığı sorunların birinci ağızdan aktarıldığı toplantının Odamız’da düzenlenmesini sağlayan Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilimiz, Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum. İnşallah Irak ile daha yakın temas kurarak başta yumurta sektörü olmak üzere sıkıntı yaşayan tüm sektörlerimizin sorunlarını çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

“FRİG ULTRA MARATONU, TÜRKİYE GENELİNDE SES GETİRDİ”
Serteser, “2018 ve 2019 yıllarında olduğu gibi bu yıl da Frig Ultra Maratonu’nun kurumsal ana sponsoruyduk. 18 Eylül’de 7 ülke, 32 şehirden 800 sporcu, turizmin yeni merkezi olan Ayazini’nden başlayarak Frig Vadisi’ni keşfetti. 19 Eylül’de ise üçüncü kez Karahisar Kalesi’ne Çıkma Yarışı düzenlendi. Her iki yarışma, özellikle katılımcıların sosyal medya paylaşımları sayesinde Türkiye genelinde ses getirdi. Oda olarak, bir taraftan ilimizi tanıtan, diğer taraftan sağlıklı yaşam hakkında farkındalık oluşturan bu tür organizasyonlara destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Her iki yarışmaya Odamız’ı temsilen katılan Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hayrettin Güzbey’e, Genel Sekreterimiz Sayın Ali Şenol’a ve Odamız personeline teşekkür ediyorum” dedi.

SERTESER, PROTOKOLE TEŞEKKÜR ETTİ

“Odamız tarafından geleneksel hâle getirilen ATSO Spor Oyunları’nı bu yıl 15’inci kez düzenledik” diyen Serteser, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Zafer Haftası’nda, 29 Ağustos’ta her zaman olduğu gibi il protokolümüzün katılımıyla gerçekleştirdiğimiz açılış törenimizde çok renkli dakikalar yaşandı. Küresel salgın koşulları nedeniyle takım oyunları müsabakalarını düzenlemediğimiz 15. ATSO Spor Oyunlarımızı bir haftada bitirdik. Önümüzdeki günlerde de ATSO Spor Oyunlarımızın Kapanış Töreni’ni gerçekleştireceğiz. ATSO Spor Oyunlarımızda bizi yalnız bırakmayan il protokolümüze, kutlama mesajı göndererek bizi gururlandıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, tüm sponsorlarımıza, katılımcı tüm firmalarımıza, Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e, Meclis Üyelerimiz’e, bu güzel etkinliğin kamuoyuna duyurulmasında bize destek olan basın-yayın kuruluşlarımıza, organizasyonu üstlenen Limit Sensin ekibine teşekkür ediyorum. 16’ncı ATSO Spor Oyunları’nı Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yılında, Zafer’in şanına yakışır biçimde düzenlemeyi planlıyoruz.”

“2022 TEKNOFEST’İN AFYON’DA YAPILMASI TALEBİNİ DESTEKLİYORUZ”
Serteser, Zafer’in 100’üncü yılında yapılacak olan kutlamaların en üst düzey katılımla gerçekleştirilmesi talebini yineleyerek, Zaferin şehri Afyonkarahisar, Zafer’in 100’üncü yılı törenlerinde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Erkanı’nın teşrifleri ile büyük bir onur yaşayacaktır. Tabii bu arada, TEKNOFEST’ten de söz etmemek de olmaz. Sayın Valimiz Gökmen Çiçek, Sayın Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Milletvekillerimiz, Siyasi Parti İl Başkanlarımız, TEKNOFEST’in 2022 yılında Afyonkarahisar’da düzenlenmesini birlik ve beraberlik içinde talep ettiler. Biz de bu talebi destekliyor; üzerimize düşen bir görev olursa yerine getirmeyi taahhüt ediyoruz. TEKNOFEST, ülkemizin teknolojideki geldiği noktayı ortaya koyması bakımından da, siyasi ve ekonomik bağımsızlığın teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini anlatması bakımından da son derece önemlidir. Etkinlik, yarışma ve festival olarak iki kategoride düzenleniyor. Yarışma kısmı, festival komitesi tarafından belirlenen farklı illerde düzenleniyor; festival ise tek haneli yıllarda İstanbul’da, çift haneli yıllarda İstanbul dışındaki bir ilde gerçekleştiriliyor. Bağımsızlığımızı kazandığımız Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yılında teknolojik bağımsızlığımızın simgesi TEKNOFEST’in ilimizde yapılmasının büyük bir mesaj olacağına inanıyorum. Bu vesile ile bu yılki TEKNOFEST yarışmalarında Afyon Kocatepe Üniversitesi adına yarışan ve sabit kanat kategorisinde ilk 10’a giren Zafer takımını, Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması’nda ilk 10’a giren AKUFLYTECH takımını gönülden tebrik ediyorum. Sponsoru olduğumuz her iki takımın da başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi adına TEKNOFEST’e katılan Robilsa takımını da, Liseler Arası İnsansız Hava Yarışması döner kanat kategorisinde Türkiye ikinciliği derecesini kazanması dolayısıyla kutluyorum” dedi.

“TÜRKİYE YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE YÜZDE 21,7 BÜYÜDܔ
Türkiye’nin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüdüğünü ifade eden Serteser, “Biz, Oda-Borsa Camiası olarak böyle bir büyümeyi bekliyorduk. Ancak özellikle yurtdışındaki kredi derecelendirme kuruluşları için sürpriz yaşanmış olacak ki ülkemizin 2021 büyüme rakamlarını düzeltmek zorunda kaldılar. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 7,9'dan yüzde 9,2'ye çıkardı. Moody’s ise Türkiye ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5'ten yüzde 6'ya çıkardı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise Türkiye’nin 2021 yılı için büyüme tahminini 2,7 puan artırarak yüzde 8,4’e yükseltti. İş dünyası, ülkemizin büyümesi ve gelişmesi için elini taşın altına koydu; tüm zorluklara rağmen üretimden de, istihdamdan da vazgeçmiyor. İş dünyasının bu fedakârlığının karşılıksız kalmayacağına inanıyorum” diye konuştu.

“DÜNYA ORTA VADELİ BÜYÜK KRİZLERE GEBE”
Merkez Bankası’nın faiz indirimini olumlu bulduğunu kaydeden Serteser, “Bu adımı olumlu buluyorum. Önümüzdeki dönemde enflasyonun indirilmesi ve döviz kurlarının kontrol altına alınması ile faizlerin daha da geriye çekilmesi, iş dünyasının beklentisidir. Biz, ülkemizdeki hammadde fiyatlarının artışını, üretim ve istihdam maliyetinin yükselişini, tüketicinin ürünleri eskisinden daha pahalıya almasını tartışırken; dünya orta vadeli büyük krizlere gebe. Avrupa başta olmak üzere hemen her ülkede enerji arzı buhranı yaşanıyor. Dünya genelinde yaşanan kuraklık dolayısıyla hidroelektrik santrallerinde yeteri kadar elektrik üretilemediği, yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgârın da azalması ile enerji arzının daraldığı belirtiliyor. Hesaplamalara göre bu kış Avrupa ülkeleri, geçen yılın kış aylarına göre 150 milyar Avro daha fazla elektrik tüketim bedeli ödeyecek. Bu da, son zamanlarda tartışılan İklim Krizi kavramı ile hangi durumlarla karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’nın ve konu hakkında düzenlemeler içeren Paris Anlaşması’nın ülkemizin gündeminde de yer almaya başlamasını ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilecek olmasını olumlu buluyorum” dedi.

“SOĞUK SAVAŞ RÜZGÂRI ESTİĞİNİN FARKINDAYIZ”
Serteser, “Dünya, İklim Krizi ve buna bağlı olarak gelişen enerji arzı sıkıntısının yanı sıra çok yeni iki gelişme nedeniyle de büyük bir endişe içinde. Bu gelişmelerden ilki, Çin’de gayrimenkul alanında faaliyet gösteren Evergrande şirketinin borcunun 300 milyar doları geçmesi ve piyasaya olan borçlarını ödeyemez hâle gelmesi. Şirketin içinde bulunduğu ekonomik kriz, önce Çin, ardından da diğer ülkelerdeki tedarikçilerin sarsılmasına neden olacak. Şimdilik ayrıntıları çok konuşulmayan başka bir tedirginlik ise AUKUS Paktı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avustralya’nın güvenlik anlaşması olarak belirtilen AUKUS Paktı çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere, Avustralya’ya nükleer denizaltı tedarik edecek. Avustralya, Fransa’dan satın almayı taahhüt ettiği 40 milyar dolarlık denizaltı siparişini bu nedenle iptal etti. AUKUS, ilk bakışta ülkelerin güvenlik teçhizatı alışverişi gibi görünse de Avrupa Birliği, Çin ve Rusya’nın karşı hamle yapabileceği; farklı ve yeni işbirliklerinin doğabileceği yorumu yapılıyor. Adı konmasa da bir soğuk savaş rüzgârı estiğinin farkındayız. Soğuk savaş rüzgârında ülkemizin ayakta durabilmesi için üretime odaklanmalı, düşüncelerimizde umutsuzluğa yer vermemeli ve toplumun tüm kesimleri ile istişareyi daha çok artırmalıyız” ifadelerini kullandı. Serteser, konuşmasının son bölümünde bir hatırlatma yaparak, “Vergi ve diğer bazı borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler içeren 7326 sayılı Kanun'dan yararlanmak için başvuru süresi 30 Eylül'de dolacak. Vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK), belediyelere ve alacakları yapılandırılan çok sayıda idareye başvurular, 30 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar yapılabilecek” dedi. >>>Gazete3


  SİYASET    24.09.2021 18:26:52

Yorum Birakabilirsiniz.


İlk Yorum Yazan Siz Olun..
12.03.2021
12.03.2021
12.03.2021
OZEL HABERLER